První prosincovou neděli, 1. 12. 2013, začne advent na Křižovnickém náměstí. Akce, kterou pořádá Muzeum Karlova mostu, nese název „Advent seniorům“, vítáni jsou však samozřejmě všechny věkové kategorie. Křižovnické náměstí se tento den naplní nejen lidmi a stánky, ale též předvánoční atmosférou a hudbou.


Vše začne v 11 hodin tiskovou konferencí výstavy betlémů „Skleněné Vánoce“ v Muzeu Karlova mostu. V pravé poledne se pak výstava slavnostně otevře pro veřejnost, senioři a jejich dětští rodinní příslušníci se mohou těšit na vstup zdarma. 

Dominantou výstavy, která na návštěvníky čeká je opět Slámový betlém, představující Svatou rodinu i zvířata kolem v životní velikosti. Pražský folklorní unikát vytvořil přímo pro Muzeum Karlova mostu na požádání ředitele muzea Zdeňka Bergmana polský výtvarník Andrzej Wrzecionek a každým rokem se rozrůstá o nové svědky Narození Páně. „Pro mě má tento betlém ještě skrytou symboliku,“ říká Zdeněk Bergman. „Andrzej Wrzecionek má svoji uměleckou dílnu na polské straně Dukly poblíž kóty 548, kterou několikrát dobývali Čechoslováci. V podstatě se k nám tak formou lidové tradice vrací jejich oběť za naše osvobození. Betlém umístíme v prostoru muzea, kde za ním bude vidět panorama Pražského hradu. Andrzej přiváží každý rok nejen další figury, ale i stovky krásných slaměných andělů, které si mohou koupit návštěvníci muzea.“ 

Výstava v muzeu potrvá od 1. 12. 2013 do 3. 2. 2014, otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, výjimkou je pouze Nový rok, kdy bude otevřeno až od 12 hodin. Návštěvníci mají také možnost využít zvýhodněné nabídky na plavbu Pražskými Benátkami vyhřívanou lodí se svařeným vínem v ceně. 

Pozor - Návštěvníci starší 60 let a jejich vnuky a vnučky do 15 let také čeká speciální dárek: plavba na salonní rychlolodi Nepomuk zcela zdarma. Loď bude vyjíždět v cca hodinových intervalech a na palubě se budou moci hosté zahřát čajem či kávou. Vstupenky budou k vyzvednutí od 12 hodin na pokladně Muzea Karlova mostu.

Datum konání: 1. 12. 2013, 12:00 – 18:00

Místo konání: Křižovnické náměstí 3, Praha 1 (metro/tram Staroměstská) 

 

Kontakt: Michaela Graeberová a Kateřina Přibylová,  
info@prazskebenatky.cz,
776 776 779