Přednáškový cyklus

Druhý ročník přednáškového cyklu pořádaného Muzeem Karlova mostu je tentokrát věnován tématu kolize či střetu. Jak je patrno z jednotlivých přednášek, nemusí se vždy jednat o kolizi ve smyslu vojenských střetů. Kolize či střet může nastat například mezi způsobem života populací, v náboženství či ideologii.

RNDr. Jiří Grygar, CSc. přední český astronom a astrofyzik, nám představí střet či kolize z pohledu astronoma.

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., ředitel Českého egyptologického ústavu UK, nás zavede do prostředí egyptské starověké civilizace, která byla z uvedeného pohledu plná střetů a nejrůznějších protikladů.

O tom, že mnoho rozporuplných elementů a kolizí můžeme nalézt v řecké filosofii, nás přesvědčí doc. Mgr. Zdeněk Kratochvíl, Dr., přední český filosof.

Protiklady a kolize z pohledu světa vyspělých antických kultur a jedné z nejznámějších prehistorických civilizací Evropy - Keltů - nám představí PhDr. Martin Trefný, Ph. D., etruskolog, archeolog a ředitel instituce Antického kulturního dědictví.

Poslední přednášku věnujeme jednomu z nejzásadnějších střetů formujících naši moderní civilizaci – střetu křesťanství s pohanstvím. Přednáškou nás provede PhDr. Zdeněk Dragoun, legenda pražské archeologie.

Přednáškový cyklus