Na první jarní den pro vás Muzeum Karlova mostu připravilo netradiční „Vajíčkový kongres“. Vejce bylo vybráno jako průsečík témat kongresu, kterými jsou historie, středověké stavitelství, doba Karla IV., a je akcentováno obdobím nadcházejících velikonočních svátků.

Po více jak 600 letech přinese Velvarský „Spolek Natvrdlých“ vejce na Karlův most, „Velvarská vejce“ slavnostně předají v čele se starostou města Pražanům. Připomeneme si tak událost, která se dle legendy odehrála při stavbě Karlova mostu.

Vajíčkový kongres je vědecký seminář, který populárně naučnou formou přiblíží široké veřejnosti skutečnosti stavby Karlova mostu. Celá akce začne v pondělí 21. 3. 2016 v 11 hodin slavnostním průvodem přes Karlův most, kdy Velvarští v čele se svým starostou, panem Radimem Wolákem, dorazí pěšky po více jak třicetikilometrovém pochodu z královského města Velvar s vejci, která předají řediteli Muzea Karlova mostu, Zdeňku Bergmanovi a zástupcům hlavního města Prahy. 

Výstava o vejci představí 8000 let staré vejce – nejstarší v Čechách

Během celodenního kongresu se od přednášejících odborníků dozvíte zajímavosti o stavbě Karlova mostu a tehdejších stavebních technologiích, můžete se těšit na praktickou ukázku hašení vápna dle vzoru středověkých stavitelů. Vzhledem k blížícím se Velikonocům je pro návštěvníky připraven také workshop malování vajíček. V kavárně Muzea Karlova mostu budou pro tuto příležitost podávány vajíčkové speciality.

Oologie – nauka o vejcích

Vajíčkovým kongresem bude zahájena „Výstava o vejci“, která potrvá až do 21. dubna 2016. Na této netradiční „velikonoční“ výstavě si můžete prohlédnout vzácnou oologickou sbírku z 19. století, uvidíte tak vajíčka různých živočišných druhů. Součástí výstavy budou i tradičně malované kraslice.

Plakát k akci je ke stažení zde jako PDF.

Vajíčkový kongres - plakát | Muzeum Karlova mostu