Vánoční stromek se třpytivými ozdobami, adventní věnec a na něm svíčky, svitky skořice a usušené plátky pomeranče – to jsou Nostalgické Vánoce v Muzeu Karlova mostu. Součástí Vánoc je neodmyslitelně také betlém – scenérie krajiny, v níž se uprostřed chléva mezi zvířaty narodil Ježíšek, za kterým se vydávají lidé ze všech koutů světa, aby se mu poklonili a obdarovali jej. Variací na toto téma existují desítky. Ty nejtypičtější betlémy, kterými dodnes v předvánočním čase zdobíme české domácnosti, ale i raritní exponáty budou od 30. 11. 2014 do 3. 2. 2015 k vidění v Muzeu Karlova mostu v Praze.

Návštěvníci se mohou těšit na slaměný betlém, který pro Muzeum Karlova mostu vytvořil výtvarník Andrzej Wrzecionko. Tímto svým dílem se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů a voňavý betlém láká každý rok stovky návštěvníků. V Muzeu Karlova mostubude letos vystaven již po sedmé a podívat se na něj chodí lidé i opakovaně. Jak by ne. Postavy Marie, Josefa, Ježíška, zvířátek i všech gratulantů jsou vyvedeny v nadživotní velikosti.

Tento betlém je sice největší, ale nikterak nezastiňuje ostatní vystavené kousky. Muzeum Karlova mostu ve spolupráci s Pražskými Benátkami a Spolkem českých betlémářů připravilo sbírku, v níž mají své místo nejen díla slavných českých malířů a kreslířů – Mikoláše Alše, Josefa Lady, Josefa Weniga či Marie Fischerové-Kvěchové –, ale i lidových umělců a také masově vyráběné reklamní nebo družstevní betlémy.

Vánoční expozice však rozhodně nebude monotematická. Betlémy jakožto tradiční symbol Vánoc, kterým si nejedna rodina před svátky zdobila své domovy, doplní i ty exponáty, nad nimiž se na Štědrý večer rozzářila očička všech dětí – dárky a dárečky. Jak se Vánoce slavily během normalizace i v dobách starších, připomenou spotřební předměty s vánoční tematikou.

Vánoce voní cukrovím, jehličím a voskem svíček, v Muzeu Karlova mostu ale také dřevem či slámou a v Pražských Benátkách perníkem a svařeným vínem, které návštěvníci dostanou na zahřátí při kouzelné projížďce loďkou po vlnách Vltavy podél břehů zimní Prahy. 

Vstupné na výstavu

Dospělý: 100 Kč
Snížené (dítě, student, senior): 50 Kč


Pro zvětšení klikněte na obrázek.>