TISKOVÁ ZPRÁVA K VERNISÁŽI VÝSTAVY BETLÉMY U KARLOVA MOSTU IV
28. listopadu 2010 v 11 hodin

Vánoční betlém | Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu a Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou vás zve první adventní neděli 28. listopadu 2010 v 11 hodin do Muzea Karlova mostu na vernisáž výstavy „Betlémy u Karlova mostu“. Letos již počtvrté budou moci návštěvníci shlédnout v historických prostorách muzea širokou přehlídku betlémů.

Naprostou novinkou letošního adventu v Muzeu Karlova mostu je zcela unikátní „Vltavský rybí betlém“. Dominantou tohoto betlému je 200litrové akvárium s živými kapry, které má navodit iluzi vltavského dna. Kolem akvária se bude odehrávat scéna Narození Páně, kde jsou soustředěny figury v životní velikosti z lipového dřeva a tyto polidštěné postavy znázorňují faunu českých rybníků a řek.

Ani letos nebude chybět slaměný betlém s postavami v životní velikosti. Slaměný betlém, čítající více než 20 postav, který najdou návštěvníci v grottě kostela sv. Františka z Assisi. Autor betlému Andrzej Wrzecionek bude od 29. a 30. listopadu mezi 10 a 16 hodinou v prostorách muzea pořádat výtvarné dílny s názvem „Vyrob si svého anděla“. Dílny jsou určeny nejen dětem, ale i dospělým. Vstup na výtvarné dílny je součástí vstupu do muzea.

Výstavu doplní „Námořnický betlém“ zobrazující skutečné námořníky První Všeobecné Člunovací společnosti zajišťující v Praze převoznické služby a vyhlídkové plavby Pražskými Benátkami.

Dále budou moci návštěvníci shlédnout „Ptačí betlém“ instalovaný u vstupu ke „Slaměnému betlému“ a „Africký betlém“ vyřezaný skutečně v Africe z mahagonového dřeva. Zde nenajdeme třetího „černého“ krále Baltazara. Zde jej najdeme pro odlišení ze slonové kosti.

Návštěvníci se mohou také těšit na tradiční papírové betlémy z konce 19. a počátku 20. století mapující vánoční tradice našich předků

Minulý rok byl v Muzeu Karlova mostu zapsán do České knihy rekordů „betlém z kukuřičného šustí s tématikou stavby Karlova mostu“ jako vůbec nejrozsáhlejší svého druhu. Ani letos nebude tento výjimečný betlém chybět, který čítá více než 115 postav.

Během vernisáže se bude také křtít CD s adventními skladbami od Musici Dolce Vity, které má podobu adventního kalendáře, kdy pro každý den adventu je určena jedna skladba. 24 skladeb je průřezem hudby od 14. a 15. století (zdrojem je Jistebnický kancionál) až k  adventním písním baroka, klasicismu a romantismu.

Po celý advent návštěvníci mohou také shlédnout fotografickou výstavu Martina Frouze, který s Muzeem Karlova mostu spolupracuje od jeho založení.

Vstupné: Po celý advent bude ke vstupence do Muzea Karlova mostu zdarma plavba Pražskými Benátkami. Adventní rodinný lístek pro dva dospělé a dvě děti pouze 390 Kč.

Muzeum Karlova mostu, Křižovnické náměstí, Praha 1

Kontaktní osoba: Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu, tel.: 603 819 947