Praha 20. 11. 2015 – Vánoční stromek se slaměnými ozdobami, adventní věnec a na něm svíčky, vůně skořice a cukroví – to jsou Vánoce v Muzeu Karlova mostu. Součástí Vánoc je neodmyslitelně také betlém – scenérie krajiny, v níž se uprostřed chléva mezi zvířaty narodil Ježíšek, za kterým se vydávají lidé ze všech koutů světa. Variací na toto téma existují desítky. Ty nejtypičtější betlémy, kterými dodnes v předvánočním čase zdobíme české domácnosti, ale hlavně ukázky, jak se betlémy rodí, uvidíte od 29. 11. 2015 do 3. 2. 2016 v Muzeu Karlova mostu v Praze.

Vánoční betlém | Muzeum Karlova mostu
Vernisáž se koná první adventní neděli 29.11. od 11 hodin, vstup na slavnostní zahájení a výstavu po celý den zdarma.

Návštěvníci se již tradičně mohou těšit na slaměný betlém, který pro Muzeum Karlova mostu vytvořil výtvarník
Andrzej Wrzecionko. V Muzeu Karlova mostu bude letos vystaven již po osmé a podívat se na něj chodí lidé i opakovaně. Jak by ne - postavy Marie, Josefa, Ježíška, zvířátek i všech gratulantů jsou vyvedeny v nadživotní velikosti.

Tento betlém je sice největší, ale nikterak nezastiňuje ostatní vystavené kousky. Muzeum Karlova mostu ve spolupráci s
Pražskými Benátkami a Spolkem českých betlémářů připravilo sbírku, v níž mají své místo nejen díla hotová, ale i rozpracovaná. Výstava nabídne ukázky postupu vzniku betlémů dřevěných, keramických, ale také tištěných a ručně malovaných.

Vánoce voní cukrovím, jehličím a voskem svíček, v Muzeu Karlova mostu ale také dřevem či slámou, v Pražských Benátkách perníkem a svařeným vínem, které návštěvníci dostanou na zahřátí při kouzelné projížďce loďkou po vlnách Vltavy.

Akce pro rodiny:
Rodina získá v ceně vstupenky do Muzea Karlova mostu plavbu Pražskými Benátkami zdarma. Vstupné pro rodinu (2 dospělí + 2 děti) je možné zakoupit za 480 Kč.

Vstupné:
Plné 170 Kč
Snížené 70 Kč
Děti do 6 let zdarma
(snížené vstupné platí pro: děti od 6 - do 15 let věku, studenty s platným průkazem, seniory 60+)

Kontakt:

Michaela Rejdová