Hlavní město Praha, Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou a Muzeum Karlova mostu si Vás dovolují pozvat na vernisáž pořádanou k otevření výstavy Svatý na mostě dne 15.5.2009 v 11:00 v Muzeu Karlova mostu, Křižovnické náměstí 3, Praha 1 . Výstava, otevřená ku příležitosti výročí 280 let od svatořečení nejznámějšího českého světce - Jana Nepomuckého, kterou vytvořili autoři Prof. Vít Vlnas a Prof. Jan Royt, představí po dlouhé době jednu z nejrozsáhlejších svatojánských expozic. Doba trvání výstavy je od 15. 5. 2009 – 31. 8. 2009.

Svatý na mostě - plakát | Muzeum Karlova mostuNa výstavě budou k vidění mimo jiné exponáty pocházející ze soukromých majetků, které ještě nikdy nebyly a je pravděpodobné, že již také nikdy nebudou, vystavovány. Mezi nejcennější exponáty patří část Svatovítského pokladu a nově nalezené a vůbec poprvé veřejnosti představené plátno Františka Karla Palka z poč. 60. let 18. stol. Společně s málo známým obrazem Jana Jiřího Hanče, sv. Jan Nepomucký při meditaci krucifixu, které beze sporu patří mezi nejpovedenější malířova díla, tvoří jeden z vrcholů malířské tvorby českého baroka. Co se trojrozměrných exponátů týče, vyniká nade všemi vysoký reliéf od Ignáce Rohrbacha a procítěné sousoší sv. Jana Nepomuckého udělujícího almužnu Lazara Widmanna. K mostecké soše poukazují práce Jana Brokofa. Nově osazená kopie původní barokní mřížky v místě shození sv. Jana Nepomuckého do Vltavy nalezne svůj originální protějšek v expozici výstavy. Unikátním exponátem je soška paraguayských obyvatel.

Hlavním cílem výstavy je pozvednout podvědomí o jednom z nejznámějších českých světců a tlumočit jeho morální odkaz dnešní společnosti.

Jste srdečně zváni

S úctou Zdeněk Bergman