Muzeum Karlova mostu v Praze až do 30. dubna vystavuje fotografie dětských autorů z fotokroužku vedeným fotografkou Michaelou Antůškovou. Výstava nese název „Vyplouváme společně“, což symbolizuje novou spolupráci fotokroužku se společností Pražské Benátky, která provozuje pražské přívozy a vyhlídkové plavby. Děti fotily život na Vltavě a kolem ní. Výsledek jejich práce si můžou návštěvníci muzea prohlédnout zdarma do konce dubna.

Současnou výstavu „Vyplouváme společně“ v Muzeu Karlova mostu tvoří fotografie všech třiceti tří žáků kroužku. Věkový rozptyl autorů je velmi pestrý: těm nejmenším je osm let, těm nejstarším patnáct. Všechny exponáty jsou kompletně autorské, to znamená, že děti si zprodukovaly výrobu fotografie od začátku do konce. „Letos jsem se rozhodla, že si děti u této výstavy vyzkouší celý proces v rámci možností sami. Takže si své fotografie musely sami oříznout, vyleštit sklo, vložit do rámečku, zacvaknout sponky a opatřit samolepkou se jménem“, popisovala celý proces výroby Antůšková. Přestože každá fotografie odráží jedinečnost a rozdílný úhel pohledu každého tvůrce, všechny fotografie mají jeden společný jmenovatel, kterým je řeka a život kolem ní. Ať už se jedná o námořníky obsluhující plavidla, albatrosy ztrácející se v zapadajícím slunci nebo o opuštěné pramičky na břehu řeky, všechny exponáty se svojí tématikou scházejí u Vltavy.

„Název Vyplouváme společně symbolizuje také novou spolupráci. Pražské Benátky pana Bergmana vyplouvají s loděmi na Vltavu a my zase vyplouváme s nimi, abychom ulovili zajímavé záběry. Pražské Benátky nám několikrát velkoryse poskytly možnost projet se s dětmi po Vltavě, vidět tak Prahu z jiné perspektivy a vnímat více vodu, která dává našemu hlavnímu městu zvláštní dynamiku“, dodala Antůšková.

Fotokroužek Michaely Antůškové má za sebou již několik úspěšných výstav například v Galerii 1 v loňském roce. Děti se v kroužku učí základy fotografické kompozice, snaží se pochopit efekty světla a stínů, ale také správně si nastavit fotoaparáty. „Většina dětí až na některé nemá žádnou zkušenost s nastavením manuálu clony a času. Možnosti menu a využití funkcí nastavení fotoaparátu objevují až tady. Je úžasné sledovat, jak se pohled dítěte v průběhu roku mění a zraje“, říká Antůšková.

Výstavu podporuje také městská část Praha 1 a pan starosta Oldřich Lomecký. Návštěvníci mají možnost vidět fotografie až do konce dubna letošního roku.

Vyplouváme společně - plakát | Muzeum Karlova mostu