Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most. Natvrdlí je přinesou z Velvar!

 Letos již posedmé přijdou v neděli 24. března na Karlův most obyvatelé z Velvar a okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti obyvatelů Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava Příběh Velikonoc.

Od roku 2015 se z Velvar do Prahy vydává pěšky skupina vejconošů s nůšemi plnými vajec.
V jejich čele i letos půjde starosta Velvar Radim Volák, který je zároveň předseda velvarského spolku Natvrdlých. „Cestou se k nim přidají další poutníci z okolních obcí a všichni se nakonec ve 13. hodin potkají v Praze u Malostranské věže odkud společně přejdou přes Karlův most na Křižovnické náměstí, kde slavnostně předají spolu s hejtmankou Středočeského kraje, Petrou Peckovou, uvařená vajíčka purkmistrovi tedy starostce městské části Prahy 1, Terezii Radoměršké a Muzeu Karlova mostu,” přibližuje průběh akce ředitel muzea Zdeněk Bergman a doplňuje, že přes Karlův most, kromě průvodu s vejci, projede také koňský povoz, který bude doprovázen zbrojnoši a dobovou středověkou kapelou.

Ve 14 hodin na Vajíčkobraní naváže zahájení výstavy „Příběh Velikonoc“ v Muzeu Karlova mostu. Výstavu zahájí hejtmanka Středočeského kraje, Petra Pecková a starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. Lidé budou moci ve zdejší barokní kavárně ochutnat vaječné speciality a připít si Velvarským vaječným koňakem.

 

Tisková zpráva 2024